Haber

Almanya Dışişleri Bakanı: Hamas’la mücadelede insani durum dikkate alınmalı

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Hamas’a karşı mücadelenin Gazze’deki saf erkek, kadın ve çocukların insani durumu mümkün olan en üst düzeyde dikkate alınarak yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Baerbock, Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen ve Gazze’deki gelişmelerin ele alındığı “Kahire Barış Zirvesi”nde konuştu.

İsrail-Filistin çatışmalarına da değinen Baerbock, “Hamas’a karşı mücadele, Gazze’deki masum erkek, kadın ve çocukların insani durumları mümkün olan en üst düzeyde dikkate alınarak yürütülmelidir.” söz konusu.

Baerbock, Gazze Şeridi’nde acı çeken halka daha fazla destek sağlanması çağrısında bulundu ve Gazze’ye ilave 50 milyon euro göndereceklerinin sözünü verdi.

İnsani yardım malzemelerinin Mısır’ın Refah kapısından Gazze’ye ulaşmasının çok önemli bir adım olduğunu vurgulayan Baerbock, Mısır hükümetine, ABD’ye ve Birleşmiş Milletler’e (BM) bu konudaki çabalarından dolayı teşekkür ederek, “Ancak biliyoruz ki Acıyı hafifletmek için daha fazla yardıma ihtiyaç duyulacak.” .” ifadesini kullandı.

Bölgenin her yerinde korkunç bir insani acıların ve kaygıların yaşandığını belirten Baerbock, “Çok açık söyleyeyim, tüm sivillerin hayatının aynı olduğuna şüphe yok.” değerlendirmesini yaptı.

Alman Bakan, İsrail Devleti’nin güvenliğinin Almanya açısından tartışmaya açık olmadığını da vurguladı.

Baerbock, hem İsraillilerin hem de Filistinlilerin iki bağımsız devlette barış içinde ve güvenli bir şekilde yan yana yaşamalarına olanak sağlayacak yeni bir barış sürecine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu