Haber

Çinli ve Latin Amerikalı Yöneticiler Bağlantı ve İnovasyon İşbirliğini Derinleştirmeyi Kabul Etti

GUAYAQUIL, 16 Aralık (Xinhua) — Ekvador’un liman kenti Guayaquil’de düzenlenen 15. Çin-Latin Amerika ve Karayipler İş Zirvesi, bağlantı ve inovasyon iş birliğini derinleştirmek ve dijital ekonomiyi ilerletmek ve hızlandırmak için en son mutabakat zaptı ile Perşembe günü gerçekleştirildi. . belge yayınlandı.

Zirvede Çin ve Latin Amerika ve Karayipler bölgesinden yaklaşık 300 iş adamı; İşbirliği, yatırım ve ticaret üzerine iki günlük fikir alışverişinin ardından, bağlanabilirlik, yenilikçilik, yeşil kalkınma, dijital ekonomi ve sosyal sorumluluk olmak üzere beş konuda bir çerçeve oluşturan “Guayaquil Girişimi” adlı bir belge üzerinde anlaştılar.

Bağlanabilirlikle ilgili olarak taraflar, bunun kalkınma potansiyelini açığa çıkarmanın değerli bir yolu ve ortak kalkınma için temel bir destek olduğu konusunda anlaştılar.

Altyapı, ticaret, yatırım ve finans alanlarında işbirliğini derinleştirmek ve ortak kalkınmaya yeni bir canlılık kazandırmak için bağlantıların güçlendirilmesi gereğinden bahsettiler.

Belgede, “Kuşak ve Yol Girişimi’nin karşılıklı yarar ve kazan-kazan ilkesinin uygulanması için önemli fırsatlar sunduğuna inanıyoruz” denildi.

İnovasyon konusunda katılımcılar, “Bilimsel ve teknolojik inovasyonda iş dünyasının başı çektiğini düşünüyoruz, bu nedenle iş dünyasının araştırma ve geliştirme çabalarını artırması ve sonuçlara ulaşmayı hızlandırması gerekiyor” dediler.

Bu bağlamda taraflar, bilim ve teknolojinin ekonomi ile entegrasyonunu derinleştirme ve inovasyon kazanımlarını paylaşma sözü verdiler.

Yeşil dönüşümü desteklemeye devam sözü veren katılımcılar, insanlığın varoluşunun ve gelişiminin temelinde doğanın olduğunun altını çizdiler.

Yeşil, düşük karbonlu bir yaşam tarzını pekiştiren en çok katkıda bulunanlar, yeşil enerji ve düşük karbon teknolojisi alanlarında alışverişi ve işbirliğini güçlendirmeye istekli olduklarını ifade ettiler. Belgede ayrıca çevrenin korunması ve iklim değişikliği ile mücadelede çaba gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu